Történelmi nap: a világ vezetői érkeztek Budapestre, virágzik a magyar konnektivitás

Szijjártó Péter leszögezte: Magyarország készen áll a stratégiai együttműködés fejlesztésére a türk államokkal.

Biztonság, gazdaság és energiaellátás. Erre a három kulcsszóra fűzték fel a türk államok vezetői budapesti csúcstalálkozójukat. A történelmi eseményen is nyilvánvalóvá vált, hogy a felek számára kölcsönösen fontos ez az együttműködés, és valamennyi tagállam megbízható stratégiai partnerként tekint Magyarországra. Beszámolónk.
Történelmi eseménynek adott otthont szerdán a Várkert Bazár. A Türk Államok Szervezete (TÁSZ) most először tartotta csúcstalálkozóját Európában, illetve egy megfigyelői státuszban lévő országban.
Az informális csúcson Orbán Viktor magyar miniszterelnök köszöntötte a megjelent résztvevőket. Kiemelte, hogy megtiszteltetés, hogy itt a türk országok állam- és kormányfői Budapesten gyűltek össze. „Buda az egy ősrégi név, ő volt Attila, a hun király testvére. Ez önmagában is elég ok lenne arra, hogy Budapesten gyűljenek össze ezen országok képviselői” – ismertette, hozzátéve, hogy ez is mutatja azt a spirituális és kulturális kapcsolatot, amely Magyarországot a türk régióhoz fűzi.
A kormányfő ezután arról beszélt, hogy hazánk 7 éve lépett be a TÁSZ-ba.
„Akkor még teljesen más volt a világ, és akkoriban én sem gondoltam, hogy ennek a szervezetnek a jelentősége olyan mértékben megnövekedhet majd”
– hangzott el.
Ezt is ajánljuk a témában
Szijjártó Péter leszögezte: Magyarország készen áll a stratégiai együttműködés fejlesztésére a türk államokkal.
Orbán Viktor beszédében arra is rámutatott, hogy a türk népek közössége emelkedő pályán van. „De miközben a türk világ fejlődik és emelkedik, ezzel egy időben az Európai Unió fejlődése lelassul, elakad, sőt drámai helyzetbe kerül”. Ennek egyik bizonyítéka, hogy a türk államok együttes GDP-je legutóbb 20 százalékkal emelkedett. Az országok közötti kereskedelmi forgalom volumene pedig 30,9 milliárd dollárról (2022) 45 milliárd dollárra nőtt 2024-re.
A miniszterelnök itt kiemelte, hogy Magyarország számára is stratégia jelentőségűvé vált a kapcsolat a szövetség államaival. „Ha ma csak az európai gazdaság dinamikájára számíthatna Magyarország, akkor nagy bajban lennénk.
Szükség van a türk államok dinamikájára is”
– jelentette ki.
Mindezek után a magyar nép nevében megköszönte a jelen lévő vezetőknek, hogy az orosz-ukrán háború kitörése óta eltelt több mint három évben hazánkhoz hasonlóan országaik a béke oldalán álltak. Ennél a pontnál méltatta Recep Tayyip Erdogan török elnököt, akinek hathatós közreműködésének köszönhetően nemrég mintegy három év után sikeres, közvetlen orosz-ukrán tárgyalások zajlottak le Törökországban.
Ezt is ajánljuk a témában
A Türk Államok Szervezete a 2040-es jövőképet építi: multimodális szállítási folyosók, innovatív beruházások és közös digitális infrastruktúra révén új korszak kezdődhet az eurázsiai együttműködésben.
Orbán Viktor ezt követően rátért az Európában folyamatosan jelen lévő és egyre nagyobb problémát jelentő energiaválságra. Hangsúlyozta, hogy a kontinensen háromszor-négyszer annyit kell fizetni a gázért és a villanyért is, mint Amerikában vagy Kínában. „Ilyen árak mellett lehetetlen eredményes gazdaságot működtetni és építeni”. Ennél a pontnál arra is felhívta a figyelmet, hogy az érvényben lévő szankciók „szétverték”.
Európának ma nincs gazdasági stratégiája, iránytű nélkül hánykolódik egy viharos tengeren”
– fogalmazott.
Majd emlékeztetett arra, hogy amikor Ukrajna veszélybe sodorta Magyarország energiaellátását azzal, hogy elzárta a gázvezetéket, majdnem „tragikus” helyzet alakult ki, de annak köszönhetően, hogy korábban már együttműködésre léptek e téren Törökországgal, és a Török Áramlaton keresztül is érkezett gáz hazánkba, így a térség megúszta, hogy súlyos energiaválságba kerüljön.
Kiijelenthető, hogy a türk államok nagyban hozzájárulnak Magyarország energiaellátásának biztonságához.
A magyar miniszterelnök itt adott egy kivonatot arról is, hogy ezekkel a baráti és partnerországokkal jelenleg hol tartanak a különböző együttműködési és gazdasági folyamatok. Tavaly megkezdődött az azeri és a török földgáz szállítása is Magyarországra, a Mol megkezdte a földgázkitermelését Kazahsztánban, Üzbegisztán és Kirgizisztán pedig atomerőmű-építésről döntött, és magyar technológiák alkalmazását is tervezi – sorolta.
Felszólalása végén Orbán Viktor leszögezte, hogy komoly siker: a TÁSZ-országokkal a kétoldalú kapcsolatokat stratégiai szintre tudták emelni, és nemcsak partnerként, hanem barátként is tekinthetnek egymásra – húzta alá a magyar kormányfő.
A szót a hagyományoknak megfelelően a Türk Államok Szervezetének soros elnökséget ellátó ország képviselőjének, ez esetben a kirgiz elnöknek, Szadir Zsaparovnak adta át. Zsaporov felszólalásában hangsúlyozta, hogy Magyarország valóban híd szerepet tölt be. A kirgiz vezető hangsúlyozta, hogy a mostani informális csúcs logikus folytatása a tavaly novemberi ülésnek, ahol olyan főbb témák kerültek elő, mint integráció, fenntarthatófejlődés, a közlekedés és a logisztika fejlesztése, valamint a digitális gazdaság fokozása a tagországok között.
Szadir Zsaparov után Ilham Aliyev azeri elnök következett, aki megbízható stratégiai partnernek nevezte Magyarországot, melynek véleménye szerint nemzetközi státusza folyamatosan erősödik.
Kaszim-Zsomart Tokajev kazah elnök beszédében azt hangoztatta, hogy a tanácskozó felek között lévő megingathatatlan kapcsolat tovább erősíti a már meglévő együttműködéseket.
Magyarország híd szerepe kelet és nyugat között pedig egybeesik a türk államok stratégiai törekvéseivel.
A jövőbe tekintve több tervezett gazdasági, kereskedelmi és logisztikai együttműködési tervet is megemlített, és kezdeményezte az egyeztetést az illetékes miniszterek és nemzeti bankok képviselő között a fenti témákban. Tokajev arra is rámutatott, hogy a mezőgazdasági és kutatási szektorban is növelni kell a türk államok között a kooperációt.
Mindezek után Recep Tayipp Erdogan török elnök kapott szót, aki
„mélyen baráti” országnak nevezte Magyarországot, és elmondta, hogy Orbán Viktor miniszterelnökre is barátként tekint.
Majd hangsúlyozta, hogy azért is döntöttek úgy, hogy ezt a tanácskozást Budapesten tartják meg, mert fontos szerepet tulajdonítanak Magyarországnak. „Itt a kelet bölcsessége a nyugatéval találkozik”, a TÁSZ-államok pedig kulcsépítői lehetnek a civilizációk találkozásának – hangzott el.
Erdogan a középső folyosó fontosságára is kitért, melyet biztonságos útvonalnak nevezett kelet és nyugat között. Mint ismert, ennek a korridornak a szerepe az orosz-ukrán konfliktust követően értékelődött fel, és olyan stratégiai országokon halad keresztül, mint Kazahsztán, Azerbajdzsán vagy Grúzia.
Ezután három fontos béketörekvést is megemlített. Leszögezte, hogy mind Gázában, mind az orosz-ukrán fél között, valamint Szíriában is arra kell törekedni a türk államoknak, hogy igazságos és stabil békét teremtsenek meg.
A török elnök szavait követően Savkat Mirzijojev üzbég elnök pedig olyan globális problémák elleni közös fellépéseket sürgetett, mint a klímaváltozás. De arra is kitért, hogy lényegi feladata a szervezetnek a tudomány és oktatás kiszélesítése, valamint a török és türk hagyaték átadása a jövő generációja számára. Utóbbiban Nemzetközi Török Kulturális Szervezet (TÜRKSOY) is fontos szerepet játszik.
Az állam- és kormányfők ülését egy együttműködési dokumentumok aláírása, és sajtótájékoztató követte, melyen Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter közölte, hogy Magyarország még szorosabbra kívánja fűzni az együttműködését a Türk Államok Szervezetével, amely együttműködésből hazánk már eddig is igen sokat profitált.
Kiemelte, hogy hazánk sikeres a türk államokkal való együttműködés, melyet az is jól mutat hogy a TÁSZ európai központja Budapesten található, amelynek főigazgatója a tagállamok döntése alapján Hendrich Balázs volt isztambuli főkonzul lett.
A magyar diplomácia vezetője arra is figyelmeztetett, hogy az emberiség ma a veszélyek korában él, Európa is súlyos kihívásokkal néz szembe a biztonság, a gazdaság és az energiaellátás területén, azonban
Magyarország a türk államokkal való együttműködésének köszönhetően könnyebben talált válaszokat ezekre a nehézségekre.
A miniszter érintette a biztonság kérdését is, és igazi „békeszervezetnek” nevezte a TÁSZ-t, amely a „béke igazi bajnoka”, ugyanis három súlyos fegyveres konfliktus vonatkozásában is ezek az országok rendelkeznek a legjobb eséllyel a rendezés előmozdítására. Az ukrajnai háborús felek közötti közvetítésért Törökországot méltatta, majd üdvözölte, hogy az azeri-örmény konfliktusban is sikerült megállapodni a békemegállapodás szövegében. Tudatta, hogy a nap folyamán elfogadtak egy nyilatkozatot, amely jó esélyt kínál Afganisztánnak a stabilizálásra, amivel a globális terrorfenyegetés egy nagyon súlyos forrását meg lehetne szüntetni.
„A béke és a világ biztonsága érdekében a türk államok nagyon komoly és sikeres erőfeszítéseket tettek, és Magyarország békepárti politikájával kíván hozzájárulni ehhez” - tette hozzá.
A Türk Államok Szervezete minden elemében sikeres szervezet, Magyarország sokat profitált az eddigi együttműködésből.
Érdekeltek vagyunk abban Magyarország sikere érdekében, hogy még szorosabbra fűzzük az együttműködést” – összegzett Szijjártó Péter.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály/Fischer Zoltán
Ezt is ajánljuk a témában
Szijjártó Péter leszögezte: Magyarország készen áll a stratégiai együttműködés fejlesztésére a türk államokkal.
***